Tek Motorlu Mobil Streç Sarma Robotu

Odaksan FOCUS DCM, Tek Motorlu Mobil Streç Sarım Makinesi, tek motorlu bir ön germe ünitesine sahiptir. Bu motorun dışında biri robotu hareket ettiren diğeri de streç ön germe ünitesi asansörünü hareket ettiren 2 motoru daha bulunmaktadır. Motorların tamamı DC Fırçalı motor teknolojisine sahiptir. DC Fırçalı Motorlar, bu tür makinelerde kullanılan yaygın teknolojidir ve yüksek verimliliğe sahiptir.

Tek motorlu ön germe ünitesi bir adet DC Fırçalı Motor ve dişli çarktan meydana geldiği için ön germe oranını 7″ dokunmatik ekran üzerinden ayarlamak mümkün değildir. Sipariş esnasında firmanın yüzde 300 (yani 3x streç yüzeyi) ya da yüzde 400 (yani 4x streç yüzeyi) isteğini belirtmesi gerekir. Makine teslim edildikten sonra bu oranı değiştirme ancak ön germe ünitesinin mekanik modifikasyonuyla mümkün olabilmektedir.

Streç Sarma Makinesi nedir?

Streç sarma robotu, sabit bir yerde durması gerekmeyen işletme içerisinde tekerleri ve direksiyonu sayesinde kolayca taşınabilen streçleme makinasıdır. Yüke bağlantısı izleme tekeri aracılığı ile olur. İzleme tekeri palete dokunarak yükün etrafında makinenin dönmesini sağlar. Bir yandan da asansör aşağıya yukarıya hareket ederek yükün etrafına streç sarım işlemini gerçekleştirir. Bu makinelerin ayırt edici özellikleri aküleri ve otomasyon sistemleridir. Port akülü ya da jel akülü makinelerin aküsü sık sık değiştirilmelidir. Traksiyoner akülü makinalar ise uzun yıllar aynı aküyle çalışabilmektedir. Makine sürekli işletme içinde tekerleri üzerinde gezdiği için otomasyon sisteminin kartlı ya da PLC olması da hayati bir fark oluşturmaktadır. Kartlı sistemler daha naziktir ve daha sık arıza yapar. PLC otomasyon sistemi olan makineler ise endüstriyel kullanıma daha uygun ve daha zor arıza yağan makinelerdir.

Traksiyoner Akünün Gücü

Odaksan Mühendislik sadece FOCUS DCM modeline değil tüm modellerine, akü değiştirme kızağıyla kolayca değiştirilebilen traksiyoner aküler aplike etmektedir. Traksiyoner aküler jel akülere göre çok daha uzun ömürlü akülerdir. Aküleri kolayca değiştirilebildikleri için Odaksan Mobil Streç Robotları 2 aküyle durmaksızın çalışabilmektedir. Başka markalarda olmayan bu özellik sizi iki makine yatırımı yapmaktan kurtarır. Yani 1 Odaksan Mobil Streç Robotu ve 1 ekstra aküyle 2 mobil streç sarım makinesinden alacağınız verimi alırsınız.

7″ Dokunmatik Ekranla Tam Kontrol

Odaksan FOCUS DCM Tek Motorlu Mobil Palet Streçleme Robotu ile ön germe oranını değiştiremeseniz de 7″ dokunmatik ekran üzerinden streç ön germe ünitesi ile yük arasındaki gerginliği ayarlayabilir; mekanik bir gerdirme – gevşetme işlemi yapabilirsiniz. Bu da yükünüzün üzerindeki streç baskısının sizin kontrolünüzde olmasını sağlar.

Yük ile makine arasındaki streç gerginliğini alt başlangıç sarımında, yukarıya doğru çıkarken yapılan streç sarımında, tepe sarımında, aşağıya doğru inerken yapılan sarımda ve bitiş alt sarımında ayrı ayrı ayarlayabilir; tam istediğiniz streçlemeyi yapabilirsiniz.

Odaksan FOCUS DCM modeli streç sarım makinelerinde, diğer modellerde olduğu gibi 4 ayrı program bulunmaktadır. Bu programların yanı sıra paletin hangi kısmına kaç kat streç saracağınızı, strecin üst üste binme oranının ne kadar olacağını 7″ panel üzerinden ayarlayabilir; makine üzerindeki sensörleri, switchleri ve alarmları gözlemleyebilirsiniz.

Streç Sarma Makinesinin Avatajları

Streç sarma robotu işletme içinde sabit  bir yeryer işgal etmez. İşi bitttiğinde başka bir yere taşınabilir ve orada saklanabilir. Streç sarma robotu ile yüklerinizi yerinden kaldırmadan streçleme yapabildiğiniz için yüklerinizin sarım işleminden önce burkulma devrilme gibi sıkıntılar yaşamadan streçleme işlemini yapabilirsiniz.

Streç Sarma Makinesi Fiyatları

Streç sarma robotu fiyatları 5000 ile 12.500 Euro arasında değişmektedir. Akü teknolojisi, motor teknolojisi, streç öngerme teknolojisi, kasa malzemesi gibi birçok faktör fiyatı etkilemektedir. Yoğun kullanımlarda hem makinenin daha uzun ömürlü olması hem de streç sarfiyatını azalması nedeniyle teknolojik olarak daha yüksek makinelerin kullanılması orta ve uzun vadede yatırımın firmaya dönmesini sağlarken; çok yoğun kullanımların olmadığı senaryolarda daha düşük teknolojili makineler tercih edilebilir. Yine de makine alırken olmazsa olmaz bir takım minimum yeterliliklere dikkat edilmelidir. Örneğin mekanik öngermeli bir makine ile yükün güvenliğini sağlamak ve bazı senaryolarda sarımı yapmak bile mümkün olmamaktadır.