Tablalı Palet Streç Sarma Makinesi

Tablalı streç makinalar özellikle hat sonlarında sabit bir noktada konuşlandırılmış olarak oldukça kullanışlıdır. Hat sonlarında nihai ürün palet üzerinde bu makinenin üzerine dizilerek herhangi bir hareket görmeden makine üzerinde sarım yapılır. Sabit ve güçlü yapısı ile arıza yapmadan uzun yıllar çalışmak üzere hazırlanmış makinelerdir. 2400 mm, 2700 mm ve 2850 mm olarak imal edilen modelleri ile her yükseklikte paleti kolayca paketleyebilir.

Tablalı streç sarma makinelerin tasarımında dikkat edilmesi gerekli birkaç nüans vardır. Bu küçük detaylara dikkat edilmez ise yıllarca çalışması umulan cihazlar kısa sürede deforme olur ve kullanılamaz hale gelir.

Tabla kalınlığı minimum 8 mm olması gerekir;

Bu makinelerde yükleme genelde forkliftlerle yapılır. Gelen paletin cihazın tablası üzerine indirilirken forklift bıçakları normalden fazla indirildiğinde forklift bıçakları tabla üzerine paletin ağırlığının yanında ilave yük bindirirler. Eğer taşıma kapasitesi ve saç kalınlığı yeterli değil ise hem tabla sacına hemde orta göbeğe uygulanan bu baskı sonucu göbek zarar görebilir veya saç eğilebilir. Bu durum başka arızaları tetikleyecektir.

Dokunmatik ekran ve PLC kullanılarak yapılması;

Bilinen teknoloji bu tip cihazlarda kartlı kullanımdır. Bu oldukça eski ve arıza riski yüksek bir tasarım şeklidir. Görsellikten uzak olduğu için makinenin programlanması da imkansıza yakındır. Bu noktada 7” dokunmatik ekran kullanıcıya kolayca programlama ve reçete oluşturma imkanı sağlar.  PLC ise yüksek hız ve uzun ömrü garanti eder. Odaksan Mühendislik A.Ş. programlama konusunda oldukça başarılı bir firmadır. Bu programlama altyapısını bu cihazların programlamasında da göstermiş rakiplerinden daha verimli ve kullanımı kolay bir program önyüzü yapmıştır.

Öngerme ünitesi;

Tablalı streçleme makinalarda Bilinen teknoloji streç bobininin dönmesini zorlaştırarak yükten kaynaklı bir germeye dayanır. Bu germe tipi belli miktarda germe karşılığı yüzeyden kayıpları da beraberinde getirir. Yani germeden kaynaklı edilen karlılık yüzey kaybı ile geri kaybedilmektedir.

Tek motorlu öngerme sistemi:  Tek motorlu öngerme sisteminde  mekanik olarak her giren 10 cm lik streç 40 cm olarak çıkmaktadır. Bu sistem yüksek oranlarda streç tasarrufu yaparken yatırım maliyeti olarak daha düşüktür. Dezavantajı öngermeye uygun olmayan ve el tipi streçlerle çalışmamasıdır. Çünkü bu tip streçler mekanik olarak uygulanan %300 lük bir öngermeye dayanamamaktadır.

Çift motorlu öngerme sistemi:  Çift motorlu öngerme sisteminde ayarlanabilir olarak her giren 10 cm lik streç  20 cm ila 50 cm aralığında istenilen oranlarda gerdirilebilir. Bu ayarlanabilir germe oranı, beklemiş esnekliğini kaybetmiş, öngermeye uygun olmayan, yada el tipi 17 mikron streçlerde dahi çalışma olanağı sunacaktır. Bu gerdirme sistemi kaliteli streçlerle %400 gerdirme yaparak %300 gerdirmeli sistemlerden %20 daha fazla tasarruf yapmanızı sağlar.

Opsiyonlar :

Üstten Baskı Aparatı:  Tablalı streç sarma makinelerinde tabla üzerine konulan yükün hafif ve havaleli yani yüksek olduğu durumlarda , özellikle tablanın dönme hareketine başlaması sırasında palet şeklinde fiziksel değişmeler veya burkulmalar olabilmektedir. Bu burkulmaların ve şekil bozukluklarının önüne geçebilmek adına sarıma başlamadan önce üstten bir tablanın sarılacak yükün üzerine baskı yapması sağlanır.

Tabla çapı : Tablalı makinelerde özellikle cihazın yere gömülme durumu var ise tabla çapı büyük önem kazanır. Gömülmeyen makinelerde kule ile tablaya en yakın nokta arasında  35 cm  bir boşluk olduğu için genelde tabla dışına taşmalar sorun oluşturmaz. Ancak yere gömülen cihazlarda tabla dışına taşma kabul edilemez.