Streç Makinası Devlet Teşvikleri ve KDV İstisnası

Streç Makinası, devlet teşvikleri ve KDV istisnası kapsamında yatırımı yapılabilecek makinalar arasındadır. Streç tasarrufu ve yük güvenliği ile sağladığı faydalar, çok kısa bir sürede makine yatırımının şirkete kazanç olarak dönmesini sağlarken; devlet teşvikleri ve KDV istisnası gibi uygulamalar yatırım aşamasında firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır.

Üreticiler için, AR-GE yapan yenilik ve tasarım alanında faaliyet gösteren işletmeler bir çok teşvik alabilmektedir. Katma Değer Vergisi Kanu’nun (KDVK)  geçici 39. maddesine göre KDV mükellefleri, imalat sanayiinde kullanılmak üzere yapılan ve 2018/11674 sayılı BKK eki listede yer alan yeni makina-teçhizat yatırımları 31.12.2022 tarihine kadar KDV’den istisnasından faydalanabilecektir. Streç makinaları bu kapsamda KDV istisnasından faydalanılabilecek makinalar arasındadır. Odaksan Mühendislik, yerli üretim belgesi ile KDV istisnası kapsamında makina satışı yapabilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi olan firmaların KDVK’nın 13/d maddesine uyarınca, streç makinasının da aralarında olduğu bir takım makinalara KDV’siz olarak yatırım yapması mümkündür. Bu istisna sadece makinenin satın alınması durumunda geçerlidir. Odaksan Mühendislik’ten KDV’siz olarak, yatırım teşvik belgesi ile makine almak mümkün.

Akülü streç sarma makinası ya da tablalı streçleme makinası, ihtiyacınıza uygun streç makinasını yatırım teşviği kapsamında, KDV istisnası ile, tarımsal kalkınma kapsamında KDV’siz olarak; leasing ile yani finansal kiralama ile %1 KDV’li olarak makine alabilirsiniz. Odaksan Mühendislik A.Ş. yerli üretim belgesi ile KDV istisnasına uygun streç sarma makinaları üretmektedir.

Bu uygulamaların haricinde Tarımsal Kalkınma Belgesi olan firmalar, KDV’siz olarak streç makinası alabilmektedir. Bir çok bankanın ve finans kuruluşu %1 KDV ile Leasing yoluyla streç makinası için finansal kiralama uygulaması da yapmaktadır.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz: İletişim