Ambalaj Fiyatları Artıyor

Hammadde fiyatlarındaki artış ambalaj fiyatlarını arttırıyor. Ambalaj fiyatlarındaki artış birçok sektörü etkiliyor. Özellikle son kullanıcının alış kararlarını etkilemeyen streç, şirink, çuval gibi yük taşıma esnasında kullanılan ve maliyete doğrudan etki eden kalemlerdeki harcamaları düşürmek mümkün.

Ambalaj, ürünü koruyan onu sattıran bir faktördür ancak ambalaj sadece raflarda gördüğümüz rengarenk ürünler değildir. Gerek bu ürünlerin gerekse de hammadde olarak kullanılan ürünlerin bir yerden bir yere güvenle taşınmasını sağlayan çuval, streç, şirink gibi son kullanıcının belki de hiç görmediği ve satın almaya etkisi olmayan ambalaj malzemeleri de kullanılmaktadır.

Fiyatlar %40 Arttı

Yılbaşından bu yana hammaddede yaşanan %40’a yakın artış, görünen görünmeyen bütün ambalaj fiyatlarına etki etti ve aslında son tüketiciye de bu artış yansımış oldu. Ambalaj maliyetleri artan firmalar her ne kadar rakamların geri gelmesini beklese de hammadde fiyatları hiç gerilemeyebilir hatta daha da artabilir. Ya da fiyatlar geri gelse bile o zamana kadar yüksek fiyatlar maliyetleri etkilemeye devam edecek.

Ambalaj maliyetlerini düşürmenin tek ve en etkili yolu son kullanıcının görmediği; streç, şirink, çuval gibi ürünleri daha az kullanmaktan geçiyor. Ancak bunu yaparken yük güvenliğini de tehlikeye atmamak gerekiyor. Streçleme yük güvenliğini en iyi şekilde sağlarken en az maliyet çıkartan yöntem olarak biliniyor. Ancak streçlemeyi de doğru yapmak gerekiyor. Elle yapılan streçleme işlemleri hem yük güvenliğini sağlayamıyor hem de streç sarfiyatının 2-3 kat fazla olmasına sebep oluyor. Yine mekanik germeli makinalar ile yapılan streçlemelerde, yükün yolda bozulduğu, devrildiği burkulduğu ve zarar gördüğü biliniyor. Aynı zamanda yine bu makineler de motorlu öngermeli makinalara göre 2-3 kat daha fazla streç kullanıyor.

Motorlu öngermeli makinalar ile maksimum düzeyde yük güvenliği sağlanırken; %75’e kadar daha az streç kullanılarak bu işlem yapılabiliyor. Ambalaj fiyatlarındaki astronomik artıştan etkilenmemek için, streçleme operasyonunuzu motorlu öngermeli makinalar ile yapın. Hem streç maliyetlerinizi düşürün hem de sevkiyat esnasında yüklerinizin zarar görmemesini sağlayın.