Serve ve DC Motorlar

Palet etrafında dönerek paketleme yapan akülü streç sarma makinelerinde kullanılan motorlar dc motorlardır. Dc motorlarda bilinen iki teknoloji vardır.

–          Dc fırçalı motorlar

–          Dc servo motorlar

Dc Fırçalı motorlar:

Uzun yıllardır bilinen ve uygulamalarda sıklıkla kullanılan motorlardır. Maliyet olarak dc grubunda hali hazırda en uygun fiyatlı çözümlerdir. Yapısındaki “fırça” denilen kömürlerin motorun yapılış standardına göre bir ömürleri vardır. Çalışma sıklığına bağlı olarak kömürlerin ömürleri değişiklik gösterir. Bu nedenle çalışma periyoduna göre doğru motor tipi seçilmelidir. Genelde 2-3 senede bir ağır bakım gerektiren motorlardır. Ağır bakım sırasında kömürler değiştirilmeli , gerekirse ve deformasyon varsa kollektör kısmı torna edilerek düzeltilmelidir.

Dc motorlarda çalışma sıklığına bağlı standartlar aşağıdaki gibidir.

S1: Sürekli çalışma görevleri için.
S2: Kısa sürevli görevler için.
S3: Makul yolverme süresi ve kesikli çalışma için.
S4: Uzun yolverme süreleri ve kesikli çalışma için.
S6: Periyodik işlerde sürekli işletim için. Birbirine eş değer aralıklı uzun süreçli görevler için.
S7: S6 özelliklerine ilave olarak elektriksel frenleme işlerinin olduğu görevler için.
S8: Yük momenti ve hızın değişiklik gösterdiği sürekli periyodik işler için.
S9: Yük momenti ve hızın değişiklik gösterdiği periyodik olmayan işler için.

Bu “S” kodları genelde motorun bilgi plakasında belirtilmektedir. Motor fiyatları bu kodlara bağlı olarak ciddi değişiklikler göstermektedir. Bu nedenle motor seçimleri gerek ve yeter şartlara bağlı olarak yapılmaktadır.

Bu tip motorların en önemli handikaplarını kömürlerinin bitmesine rağmen çalışmaya devam etmesi sonucu motorların yanması oluşturacaktır. Bu nedenle bu motorlarda periyodik bakım hayati önem taşır.

Dc jenerasyonda fırçalı motorların tercih edilmesinin bir başka nedeni dc fırçalı motorların sürücülerinin fiyatlarının uygun olmasıdır.